top of page

Bloga raksts Nr.2Kuram gan nav gadījies pārēsties? Vai tas ir ārkārtīgi slikti? Nē. Pārēšanās arī notiek cilvēkiem ar veselīgiem ēšanas paradumiem, tas ir normāli.


Ja pārēšanās notiek pēkšņi un ir vairāk kā 4x nedēļā, un ilgst jau vairākas nedēļas, tad ir vērts padomāt, kas to provocē. Bet šodien es vēlos parunāt par ne mazsvarīgāku tēmu: Ko nekādā gadījumā nevajadzētu darīt, ja esat pārēduši?Šo ir nepieciešams zināt, ja vēlies izveidot veselīgas attiecības ar ēdienu un ķermeni, beigt apburto ierobežojumu/noraušanās loku, pārēsties un koriģēt svaru ilgtermiņā. Par to daudzi nerunā. Runā lielākoties tikai par to, kā kompensēt apēsto un "nogriezt" kalorijas, lai NEKĀDĀ GADĪJUMĀ neuzņemtu papildu kilogramus.


Tātad, tuvāk pie lietas. ja esi pārēdis, šeit ir daži svarīgi padomi par to, ko nekādā gadījumā nedrīkst darīt.

  1. Neierobežot sevi: Bieži vien cilvēki, kas pārēdījušies, cenšas kompensēt, ierobežojot sevi turpmākajās ēdienreizēs vai izlaižot tās pilnībā. Tas ir neproduktīvs un neveselīgs veids, kas var izraisīt ēšanas traucējumus un nesabalansētu uzturu.

  2. Neizlaist nākamās ēdienreizes: Ja esi pārēdis, nav nepieciešams izlaist vai bažīties par nākamo ēdienreizi. Svarīgi ir atgriezties pie normālas, sabalansētas (ogļhidrāti, olbaltumvielas, tauki, šķiedrvielas) ēšanas rutīnas, kad atkal jūti izsalkuma signālus.

  3. Nesamazināt nākamo ēdienreižu apjomu: Sākotnēji var šķist vilinoši samazināt nākamo ēdienreizes apjomu, lai it kā kompensētu pārēšanos un samazinātu apēstās kalorijas. Taču tas var novest pie nepietiekama uztura un izsalkuma, kas vēl vairāk iedrošina pārēsties nākamreiz. Tu vienkārši pārliec pārēšanos uz vēlāku, tas arī viss.

  4. Nekompensēt apēsto ar sportu: Daži cilvēki mēģina kompensēt pārēšanos ar intensīvu fizisko aktivitāti vai ēdienreižu izlaišanu. Tas ir viens no ēšanas traucējumu simptomiem, kas, diemžēl, ir padarīts par normu mūsdienu sabiedrībā. Tas ir ļoti neveselīgs veids, kā mēģināt kontrolēt apēsto. Labākā pieeja ir atgriezties pie ikdienas fizisko aktivitāšu rutīnas un ievērot veselīgu, garšīgu un sabalansētu uzturu.

  5. Nevainot sevi: sevis vainošana par pārēšanos tikai provocēs turpmāku pārēšanos un negatīvu attieksmi pret sevi. Tas attīsta negatīvas emocijas un attīsta pārēšanos iespēju. Svarīgi ir saprast, ka pārēdot jūs neuzņemsiet liekos kilogramus un svērties uzreiz pēc pārēšanās nav vērts. Tas, ko jūs tur redzēsiet ir +2 līdz 3 kilogrami ūdens nevis tauku masas. Atcerieties, ka pārēdot jūsu organisms paātrina vielmaiņu un adaptējas. Ja pārēdīsiet dažas reizes nedēļā, arī tad nekas slikts jūsu veselībai un svaram nedraud. Pie tam, pēc ierobežojumiem un diētām pārēst ir normāli, tas nav tāpēc, ka jūs esat tik nedisciplinēti, bet gan tāpēc, ka tās ir ierobežojuma sekas, fiziskās un mentālās.

  6. Neievērot atslodzes dienas: ar to es domāju neievērot nekādus detoksus un badošanos. Organismam enerģija nepieciešama katru dienu, neskatoties uz to vai jūs pārēdāt vai nē. Sekojiet izsalkuma signāliem un barojiet sevi vismaz 3 pilnvērtīgas reizes dienā (+uzkodas). Tas palīdzēs izvairīties no turpmākas pārēšanās.

Ēšanas traucējumi, tajā skaitā, regulāra pārēšanās, ir sarežģīti jautājumi, kas saistīti gan ar cilvēka fizioloģiju, gan psiholoģiju. Tie var būt izraisīti dažādiem faktoriem, tostarp emocijām, stresa, zema pašvērtējuma vai negatīvām attiecībām ar ēdienu.

Lai saglabātu veselīgas attiecības ar ēdienu, ir ieteicams pievērsties veselīgam, garšīgam un sabalansētam uzturam, kurā iekļautas dažādas pārtikas grupas un saglabāts pareizs enerģijas līdzsvars. Nav nepieciešamības izslēgt no uztura maizi, miltus, saldumus utt., ja tam nav medicīnisku pamatojumu (alerģijas vai nepanesamības).


Viena no cilvēka pamata vajadzībām ir enerģija (ēdiens) un jebkāds aizliegums uz to (fizisks vai mentāls) tikai attīstīs pārēšanos.


Atceries, veselīgas attiecības ar ēdienu nav tikai par uzturu, bet arī par rūpēm un mīlestību pret sevi.


-

Ar mīlestību,

Daniela
Ja netiec galā pati, priecāšos palīdzēt konsultācijā. Uzraksti man, aprunāsimies.

49 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page